Blog

Urlop w Niemczech – co warto zobaczyć?

Urlop w Niemczech – co warto zobaczyć?

Niemcy to jeden z sąsiadów Polski, najczęściej kojarzony z szybkimi samochodami, dobrymi autostradami i solidną gospodarką. Nie wszyscy jednak wiedzą, że Niemcy to kraj pięknych widoków, cudownych zamków, bajecznych jezior oraz rozległych pasm górskich, gdzie warto spędzić urlop.

Las Odenwald

Vipmar Tour

W sąsiedztwie rzek Menu i Neckaru rozciąga się urokliwe pasmo górskie, skrywające celtyckie tajemnice

Poszukiwacze dawnych legend powinni obowiązkowo udać się do południowej części Niemiec (Badenia - Wirtembergia, Bawaria i Hesja). W dawnych czasach las Odenwaldu zamieszkiwali Celtowie i ludy germańskie, to tu właśnie biegła granica oddzielająca Cesarstwo Rzymskie od ludów germańskich. Z górami tymi wiąże się jedna z najstarszych germańskich legend, historia o Nibelungach. Nazwa gór również jest dość zagadkowa i pochodzi najprawdopodobniej od imienia boga Odina (w dawnych czasach to pasmo górskie zwane było Las Odyna).

Ten obszar górski ze względu na duże zaludnienie, posiada mocno rozbudowaną sieć drogowo - kolejową, a jednocześnie jest to jeden z bardziej zalesionych terenów Niemiec.

W Odenwaldzie znajdują się dwa parki krajobrazowe oraz liczne rezerwaty przyrody. Cały teren obfituje w liczne urwiska skalne, jaskinie, pozostałości budowli rzymskich i celtyckich oraz zamki jak np. zamek Heidelberg. Miejsce to polecane jest szczególnie dla osób lubiących turystykę pieszą.

Zamek Heidelberg

Vipmar Tour

Zamek Neuschwanstein

Vipmar Tour

Zwiedzając zamki Niemiec nie można pominąć najbardziej baśniowego miejsca na świecie, zamku Neuschwanstein. Dzięki swojej okazałości i wysublimowanemu wyglądowi stał się on pierwowzorem dla zamku w bajkach Walta Disney. Sama budowla została wzniesiona w hołdzie dla rycerzy z germańskich legend.

Jego bajeczny wygląd zawdzięczamy królowi Ludwikowi II, który wyśnił go sobie już we wczesnym dzieciństwie oraz jego zamiłowaniu do przedstawień operowych i wielkiej fortunie fundatora, która pozwoliła ziścić dziecięce marzenie.

Majestatyczna budowla zachwyca swoją architekturą oraz położeniem w sercu bawarskich Alp. Kredowobiałe wieże z czarną dachówką wyglądają zachwycająco zarówno latem na tle zieleni jodeł, jak i zimą pod puchową śnieżną pierzynką.

Wnętrze zamku udostępnione jest zwiedzającym, a na szczególną uwagę zasługuje Sala Śpiewaków, której wystrój inspirowany był operą Wagnera "Śpiewacy z Norymberscy" oraz taras widokowy, z którego można podziwiać przepiękną panoramę jeziora Alpsee. Ze względu na liczne grupy turystów, chcące podziwiać to miejsce, warto zarezerwować bilet online, aby nie tracić czasu w kolejce.

Jezioro Bodeńskie

Vipmar Tour

Jezioro Bodeńskie to największe jezioro Niemiec. Położone jest ono u podnóża Alp na pograniczu Austrii, Niemiec i Szwajcarii, świetnie nadaje się na letni wypoczynek z dziećmi. Ze względu na niewielkie odległości, planując urlop nad jeziorem Bodeńskim, mamy na wyciągnięcie ręki trzy kraje oraz zróżnicowany krajobraz gór i dolin. Urokowi tego miejsca nadają wysokie szczyty na tle zielonej okolicy, historyczne miasta oraz małe malownicze wioski położone na brzegach jeziora.

Lindau jest najchętniej wybieranym miastem w Niemczech nad jeziorem Bodeńskim, które powstało na wyspie znajdującej się tuż przy brzegu. Stamtąd można wybrać się do Fridrichshafen, gdzie znajduje się muzeum Zeppelina, natomiast miejscowość Konstancja jest największym miastem nad jeziorem i od niej pochodzi nazwa akwenu używana w innych językach niż niemiecki (Jezioro Konstanckie).

Trudno jest wybrać najpiękniejsze miejsce czy miejscowość nad tym jeziorem, gdyż każda wioska i miasteczko obfitują w ciekawe architektoniczne budowle, a nawet przy dłuższym pobycie bogata oferta uprawiania sportów wodnych oraz rozmaitość miejsc godnych zwiedzania, nie pozostawiają czasu na nudę.

Góry Połabskie

Vipmar Tour

Góry Połabskie to pasmo górskie położone w Czechach i niemieckiej Saksonii, a ich częścią jest słynna Saska Szwajcaria. Góry te podzielone zostały na trzy kondygnacje: pierwsza - doliny i wąwozy, druga - płaskowyże i trzecia - najwyższa to formacje skalne. Najbardziej charakterystyczne dla tego pasma górskiego są łuki skalne, ambony, grzyby i baszty. Wędrując po górach warto zboczyć trochę z trasy i zatrzymać się w miejscowości Bad Schandau lub w stolicy Saksonii - Dreźnie.

W tej części Niemiec można łatwo znaleźć doskonałe miejsca do kempingowania, dlatego warto zabrać ze sobą namiot.

 

Przepięknych miejsc do których warto się udać jest wiele, jednak nie zależnie od tego gdzie będziemy spędzać urlop, Niemcy to kraj bogaty w ciekawe historyczne miejsca i przepiękne krajobrazy. Zarówno na północy jak i na południu znajdują się zakątki, do których warto się udać aby spędzić fajne wakacje za granicą, a ich piękno na pewno na długo zostanie w naszej pamięci.

Obserwuj nas: