Wyjazd do Niemiec do pracy - o czym warto pamiętać?

Najczęściej wyjeżdżamy do pracy w celach zarobkowych do trzech krajów – Niemiec, Wielkiej Brytanii i Holandii. I to właśnie naszych zachodnich sąsiadów upodobaliśmy sobie najbardziej. Wyjazdy do Niemiec do pracy cieszą się największą popularnością. Pod koniec 2018 roku według danych Głównego Urzędu Statystycznego 2,5 mln Polaków mieszkało za granicą, a w samych Niemczech zameldowanych w tamtym czasie było prawie 900 tys. Za pracą wcale nie wyjeżdżamy jak widać daleko, wciąż ponad 1/3 ankietowanych wskazuje naszych sąsiadów, jako najbardziej atrakcyjny kierunek emigracji. Bliskość jest jednym z powodów takiego wyboru, w końcu każdy z nas chętnie wróci od czasu do czasu do rodzinnego domu. A niewielka odległość sprawia, że możemy do niego „wyskoczyć” w dowolnym momencie. Drugim czynnikiem jest oczywiście niski czynnik bezrobocia w Niemczech ok. 3,4%, co sprawia, że na rynku jest wiele ofert, także dla imigrantów. A istnieje wiele agencji, które pomagają znaleźć pracę i zapewniają bezpieczeństwo. Jeśli zastanawiasz się nad wyjazdem postaramy się przybliżyć i wyjaśnić najważniejsze formalności, o których powinieneś wiedzieć.

Wyjazd do Niemiec do pracy - o czym warto pamiętać?

Wyjazd do pracy do Niemiec - jakie dokumenty trzeba posiadać?

Zanim przejdziesz do kompletowania wymaganych dokumentów będziesz musiał przejść rozmowę rekrutacyjną z osobą odpowiedzialną za nią w danej agencji. Przygotuj CV i dopracuj je, przygotuj się na pytania dotyczące dotychczasowej pracy i znajomości języka niemieckiego. Na podstawie rozmowy rekruter będzie mógł określić Twój profil zawodowy, który przedstawi niemieckim firmom. Po podjęciu decyzji o zatrudnieniu jest czas na dopełnienie wszelkich formalności.

Dokumenty, które musisz posiadać przed wyjazdem do pracy do Niemiec:

  • dowód osobisty lub paszport – jeden lub drugi dokument musisz mieć ze sobą
  • numer konta bankowego
  • odpis aktu urodzenia – możesz wziąć, ale nie jest wymagany
  • Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego – EKUZ warto mieć, aczkolwiek nie jest konieczna

Dodatkowo, jeśli posiadasz możesz zabrać ze sobą:

  • prawo jazdy
  • odpis aktu zawarcia związku małżeńskiego
  • odpis aktu urodzenia dzieci

Podsumowując, najważniejszy będzie dokument potwierdzający tożsamość, pozostałe dokumenty mogą się przydać, ale nie są konieczne. Warto zastanowić się także nad wykupieniem polisy ubezpieczeniowej obejmującą pracę zagranicą. Może okazać się potrzeba na początku, do czasu opłacenia pierwszych składek przez pracodawcę. Natomiast, jeśli już kiedyś pracowałeś w Niemczech, dodatkowo musisz mieć ze sobą:

  • Steuer-ID/ Steueridentifikationsnummer - numer identyfikacji podatkowej
  • Sozialversicherungsnummer - numer ubezpieczenia społecznego
  • Krankenversicherungsnummer, Krankenkasse - numer ubezpieczenia zdrowotnego, kasa chorych

Jak nie dać się oszukać jadąc do pracy do Niemiec?

Nie ulega wątpliwościom, że na życie w Niemczech decyduje się rok rocznie wielu Polaków. Oczywiście wyjazd za granicę do pracy wiąże się z pewnym ryzykiem. Warto dobrze przygotować się i dać sobie czas na poszukiwanie odpowiedniego pracodawcy, zanim podejmiemy ostateczną decyzję. Jest to ważne, aby nie zostać oszukanym. Na pewno chcemy uniknąć sytuacji kiedy pracodawca nie wypłaca nam wynagrodzenia, nie płaci za nadgodziny, wypłata jest poniżej najniższej krajowej, a warunki pracy i mieszkaniowe są złe. Przede wszystkim przed podjęciem pracy musisz podpisać umowę, ale najpierw ją przeczytać od deski do deski (!) i zrozumieć. Jeśli jest spisana po niemiecku, masz prawo ją przetłumaczyć przed złożeniem podpisu. Gdy czegoś nie rozumiesz, jakiś zapis jest niejasny i Ci nie odpowiada, nie podpisuj umowy. Na umowie o pracę muszą znaleźć się przede wszystkim strony umowy, czyli dane pracodawcy i pracownika, data zawarcia umowy i rozpoczęcia pracy, a także czas, na jaki jest zawierana, warunki zatrudnienia, wynagrodzenie, wymiar czasu pracy, częstotliwość wypłacania wynagrodzenia, okres wypowiedzenia, wymiar urlopu wypoczynkowego i określenie płatnika składek ubezpieczeniowych. Korzystając z usług pośrednika upewnij się, że jest zarejestrowany w krajowym rejestrze agencji zatrudnienia (kraz.praca.gov.pl), tutaj znajdziesz wszystkie firmy poszukujące pracowników. Czy warto wyjechać do Niemiec z ich pomocą? Na pewno na start, jeśli wszystko sprawdzisz, jest to gwarancja bezpieczeństwa. Unikaj ofert wystawianych na forach z anonimowych kont. Krótkie oferty, niejasne zasady albo obiecywanie gruszek na wierzbie mogą wiązać się z oszustwem. Planując wyjazd na stałe do Niemiec korzystaj też z pomocy poradni. W największych miastach takich jak Berlin, Stuttgart, Frankfurt nad Menem, Dortmund, Monachium znajdziesz placówki, które pomagają Polakom podejmującym się pracy. Możesz skorzystać też ze wskazówek ambasady, konsulatu, czy grup związkowych.