Ubezpieczenie turystyczne - co warto o nim wiedzieć?

Sezon turystyczny trwa tak naprawdę cały rok, a przygotowując się do takiego wyjazdu bardzo często zapominamy o jednej z najważniejszych spraw, czyli o właściwym zabezpieczeniu się przed konsekwencjami nieprzewidzianych zdarzeń. Do tego celu służy wykupione ubezpieczenie turystyczne o odpowiednim zakresie, które jest chyba najczęściej pomijanym elementem przygotowań do wakacji czy urlopu. Warto jednak pamiętać, że dobrze dobrana wakacyjna polisa turystyczna pozwoli uniknąć wielu przykrych zaskoczeń, gdy podczas wyjazdu dojdzie do nieszczęścia – szczególnie poza granicami Polski.

Ubezpieczenie turystyczne - co warto o nim wiedzieć?

Dlaczego warto mieć ubezpieczenie turystyczne?

Najważniejszym powodem, dla którego warto się zaopatrzyć w ubezpieczenie turystyczne (można się też spotkać z określeniem „ubezpieczenie podróżne”), jest gwarancja uzyskania pomocy nawet w sytuacji, gdy znajdziemy się z dala od rodzinnego kraju. Kontakt z ubezpieczycielem i zgłoszenie wypadku to w zasadzie wszystko, co musimy zrobić – resztą zajmie się już samo towarzystwo ubezpieczeniowe w ramach wykupionej polisy.

Kolejna istotna kwestia to oczywiście koszty hospitalizacji czy opieki medycznej za granicą. Tutaj nie ma najmniejszych wątpliwości – nawet niezbyt poważny wypadek i konieczność spędzenia kilku dni w zagranicznym szpitalu potrafi poważnie uszczuplić posiadane oszczędności. W zależności od kraju mogą to być nawet tysiące euro, podczas gdy samo ubezpieczenie wakacyjne to zazwyczaj kwota rzędu kilkudziesięciu złotych. Kalkulacja, co jest bardziej opłacalne, wydaje się być w tym kontekście oczywista.

Ubezpieczenie turystyczne - co warto o nim wiedzieć?

Przede wszystkim należy pamiętać, że ubezpieczenie na wyjazd za granicę musi zapewniać wystarczającą ochronę dla każdej ubezpieczonej osoby. Wiele osób wybierających się do jednego z krajów Unii Europejskiej wykupuje podstawowe ubezpieczenie NNW i wyrabia sobie darmową kartę EKUZ (Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego), uprawniającą do podstawowej opieki zdrowotnej na terytorium UE oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu. Jest to bez dwóch zdań opcja atrakcyjna finansowo, jednak nie gwarantuje takiego zakresu ochrony, jak pełnoprawna i odpowiednio dobrana polisa turystyczna.

Wynika to z faktu, iż ubezpieczenie NNW, zgodnie ze swą nazwą, chroni jedynie od następstw nieszczęśliwych wypadków. To oznacza, że nie mamy szansy np. na zwrot kosztów leczenia albo kupionych lekarstw. Co jeszcze ważniejsze, ubezpieczenie dla posiadaczy kart EKUZ nie pokrywa kosztów transportu medycznego do Polski – warto pamiętać, że nawet w przypadku transportu w obrębie UE kwoty mogą być naprawdę wysokie. Sam NFZ zaleca wykupienie ubezpieczenia turystycznego osobom wybierającym się za granicę właśnie z uwagi na to, że karta EKUZ nie zapewnia ochrony w sposób kompleksowy.

Na co zwrócić uwagę wybierając ubezpieczenie turystyczne?

Jakie ubezpieczenie turystyczne zatem wybrać spośród dostępnych na rynku? Nie da się wskazać jednego, najbardziej uniwersalnego i najlepszego dla wszystkich, ponieważ takie polisy turystyczne zwyczajnie nie istnieją. Zawsze jednak należy się kierować kilkoma zasadniczymi kryteriami:

  1. Zakresem ochrony ubezpieczeniowej – ogólnie można przyjąć, że im szerszy, tym lepiej, ale warto zachować zdrowy rozsądek i dopasować polisę do typu wyjazdu i jego miejsca przeznaczenia. Czego innego potrzebuje miłośnik sportów ekstremalnych, a czego innego turysta wybierający się na egzotyczne plaże. Rozsądnym minimum jest ubezpieczenie kosztów leczenia, ochrona bagażu, ubezpieczenie sprzętu elektronicznego, kosztów opóźnionego lub odwołanego lotu oraz OC w życiu prywatnym.
  2. Kwotą, do której ubezpieczyciel pokrywa koszty leczenia – warto dopilnować, by w obrębie UE wyniosła ona minimum 30 000 euro, a poza terytorium Unii Europejskiej nawet dwukrotnie więcej. Ma to szczególne znaczenie w sytuacji, gdy wyjeżdżamy do krajów znanych z wysokich kosztów opieki zdrowotnej (np. USA).
  3. Wykluczeniami oraz OWU (Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia) – z tymi elementami ubezpieczenia turystycznego należy się bezwzględnie zapoznać, by uniknąć przykrych rozczarowań, wynikających z tego, iż ubezpieczyciel nie chce wypłacić odszkodowania z uwagi na złamanie OWU lub właśnie na wykluczenia ochrony ubezpieczeniowej.

Warto także pamiętać, że ubezpieczenie turystyczne opłaca się wykupić nie tylko na wyjazdy zagraniczne, ale również na te w obrębie naszego kraju – koszty są naprawdę niewielkie, a korzyści ogromne.