Przepisy drogowe w Niemczech - co warto wiedzieć?

Przepisy drogowe w Niemczech różnią się nieznacznie od tych obowiązujących na polskich drogach. Od razu po przekroczeniu granicy możemy zauważyć, iż kolor i wielkość znaków drogowych są nieznacznie inne. Nie utrudnia to jednak odczytania ich znaczenia. Najważniejszymi różnicami są są ograniczenia prędkości, obowiązkowe wyposażenie samochodu, dopuszczalna ilość alkoholu we krwi oraz zielone strefy. Dokumentem który uprawnia do wjazdu do Niemiec jest dowód osobisty lub paszport, a do kierowania pojazdem potrzebne jest prawo jazdy, honorowane jest to wydawane w Polsce. Dzieci poruszające się w pojeździe o wzroście do 150 cm, muszą by przewożone w foteliku. Autostrady w Niemczech są bezpłatne.

Podróż przez Niemcy

Ograniczenia prędkości

Poruszając się po niemieckich drogach i autostradach trzeba mieć obowiązkowo zapięte pasy. W terenie zabudowanym wszystkie pojazdy nie mogą przekraczać 50km/h. Poza terenem zabudowanym samochody osobowe mogą poruszać się z dozwoloną prędkością do 100km/h, a samochody o masie powyżej 3,5t oraz z przyczepą nie mogą przekraczać 80km/h.

Na drogach ekspresowych obowiązuje prędkość do 130km/h dla samochodów osobowych i pojazdów do 3,5t, a pojazdy cięższe niż 3,5t mogą poruszać się z maksymalną prędkością do 100km/h.

Na autostradach nie ma limitu prędkości dla samochodów osobowych i pojazdów do 3,5t, chyba że stanowią o tym obowiązujące w danym miejscu znaki, natomiast pojazdy z przyczepą i cięższe nić 3,5 tony obowiązuje ograniczenie prędkości do 100km/h.

Bardzo istotną sprawą związaną z ograniczeniem prędkości jest przepis regulujący poruszanie się pojazdem osób z niewielkim stażem jazdy. Osoby które posiadają prawo jazdy mniej niż 2 lata mogą poruszać się pod drogach ekspresowych z maksymalną prędkością do 90km/h, a po autostradach do 100km/h.

Obowiązkowe wyposażenie samochodu

Każdy kierowca poruszający się po niemieckich drogach musi posiadać trójkąt ostrzegawczy (w samochodach powyżej 3,5t oprócz trójkąta powinny znajdować się również przenośne lampy koloru żółtego, które ustawia się za trójkątem). W samochodzie musi znajdować się apteczka, gaśnica oraz powinny być kamizelki odblaskowe (najlepiej dla każdego pasażera). Nie ma obowiązku jazdy na oponach zimowych, jednak w przypadku bardzo złej pogody, policja może ukarać mandatem za brak odpowiedniego zimowego ogumienia.

Jazda na światłach mijania

W Niemczech nie ma obowiązku jazdy na światłach mijania w dzień, światła należy włączyć wjeżdżając do tunelu oraz podczas trudnych warunków atmosferycznych.

Dopuszczalna ilość alkoholu we krwi

Kierowcy w Niemczech, w odróżnieniu do kierowców w Polsce, mogą prowadzić samochód po wypiciu alkoholu. Dopuszczalna zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu wynosi 0,5 promila, jednakże osób poniżej 21 lat lub posiadających prawo jazdy poniżej 2 lat ta zasada nie obowiązuje i nie mogą oni mieć żadnych promili w wydychanym powietrzy, nawet w śladowych ilościach.

Zielone strefy w miastach

Zielone strefy w miastach to miejsca do których można wjechać jedynie posiadając winietę ekologiczną z napisem "Umweltzone". Takie uprawnienie muszą posiadać samochody osobowe, ciężarowe oraz autobusy, ograniczenie to nie dotyczy motocykli.

Miasta wprowadziły owe ograniczenia, aby obniżyć zawartość szkodliwych pyłów w powietrzu. Samochody zostały podzielone na 4 kategorie, z czego samochody kategorii pierwszej mają całkowity zakaz wjazdu do "zielonej strefy" - dotyczy to najczęściej starych samochodów, tych z silnikiem diesla oraz pojazdów ciężarowych. Aby uzyskać winietę uprawniającą do wjazdu do "zielonych stref" najprościej posłużyć się dokumentacją pojazdu, gdyż do właściciela pojazdu należy udowodnienie, że samochód spełnia określone normy. W innym przypadku osoby wydające winietę "Umweltzone" posługują się uproszczoną procedurą i biorą pod uwagę głównie rok pierwszej rejestracji pojazdu.

Aby wykupić taką winietę drogą pocztową można skorzystać z organizacji takich jak: Dekra, TÜV Nord, czy też TÜV Süd. Urzędy miejskie w Berlinie czy Kolonii również mogą wydać taką winietę drogą korespondencyjną, jednak czas oczekiwania może być tam nawet do 3 tygodni.

Winiety Umweltzone są w Niemczech ogólnodostępne i można je nabyć również w niektórych zakładach samochodowych, na stacjach diagnostycznych czy certyfikowanych stacjach paliw. Po otrzymaniu plakietki najlepiej umieścić ją w prawym dolnym rogu przedniej szyby, aby była dobrze widoczna.